V piatok 29. januára začalo v Ženeve, pod patronátom OSN, tretie kolo nepriamych mierových rokovaní, ktorých cieľom je ukončenie päťročného konfliktu v Sýrii. Rokovania sa po odklade začali najskôr so zástupcami delegácie sýrskej vlády a následne 1. februára sa mali začať rokovania so zástupcami delegácie opozičných sýrskych skupín. Z tohto mierového procesu boli však vylúčení sýrski Kurdi, ktorí po sýrskej vláde, organizácii Islámsky štát a fragmentovanej sýrskej opozícii, predstavujú štvrtú hlavnú frakciu v Sýrii.
Nepozvaniu kurdských zástupcov, predchádzal organizačný chaos chystaných rokovaní, ktorý sa prejavoval ich bojkotovaním, vzájomným obviňovaním a kladením podmienok jednotlivými sýrskymi a nesýrskymi stranami. Taktiež bolo nejasné, až do poslednej chvíle, ktoré skupiny majú byť zastúpené v delegácii sýrskej opozície.
Do začiatku rokovaní bolo otázne, či na rokovaniach majú byť prítomní aj rojavskí zástupcovia najsilnejšej sýrskej kurdskej strany kurdského regiónu – Strany demokratickej únie (PYD) a Sýrskeho demokratického zhromaždenia (DSA), ktoré vzniklo 10. decembra 2015 a je tvorené kurdskými a ďalšími skupinami zo severu Sýrie. Proti účasti PYD na rokovaniach aktívne vystupovalo Turecko, ktoré PYD označuje za teroristickú organizáciu a vetvu zakázanej tureckej Strany kurdských pracujcich (PKK). Rovnako odmietnutie PYD bolo prítomné aj v radách opozičnej delegácie, najmä zo strany Tureckom a Saudskou Arábiou podporovaných opozičných skupín zoskúpených vo Vyššom rokovaciom výbore (KHC), ktorý sa sformoval koncom roka 2015 v Rijáde. Ako najčastejší dôvod bol uvádzaný dôvod, že Kurdi spolupracujú a sú spojenci sýrskej vlády a preto by mali byť súčasťou vládnej delegácie. Za prítomnosť kurdských zástupcov sa pred začiatkom mierových rokovaní v radách delegácie sýrskej opozície vystupovalo Rusko a ako uviedol v rozhovore pre ANF Salem Muslem, spolupredseda strany PYD, mali Kurdi okrem Ruska aj tichú podporu predstaviteľov USA.
Podľa ANF na rokovania z prítomnej „rojavskej“ delegácie bol nakoniec ako zástupca pozvaný len spoluprezident DSA Heysem Menna. Menna, na základe predchádzajúceho vyhlásenia, však odmietol účasť na rokovaniach, pre vylúčenie z rokovaní ďalších členov rojavskej delegácie – Salema Muslema za PYD a Ilhama Ehmeda za DSA.
Sýrski Kurdi sa tak dostali do špecifickej situácie, keď napriek ich najaktívnejšiemu boju proti IS, oficiálne deklarovanému nepriateľovi takmer všetkých aktérov v konflikte v Sýrii, napriek ich úspešnej vojenskej spolupráci s veľmocou USA, a tiež obrovským ľudským a materiálnym strátam, boli vylúčení z účasti na rozhodovaní o vlastnej budúcnosti a tiež budúcnosti celej Sýrie. Z pohľadu Muslema v rozhovore pre ANF, vylúčenie PYD z participácie na rokovaniach, znamenalo nielen ich neuznanie ako politickej reprezentácie a ich politického systému zo strany všetkých mocnosti, ale aj vylúčenie jedinej opozičnej skupiny, ktorá má reálnu vojensku silu a ako jediná presadzuje sekularizmus, rovnoprávnosť a demokraciu, v porovnaní s tzv. umiernenými opozičnými skupinami, z ktorých časť propaguje radikálnu islámsku ideológiu, čo bude nakoniec dôvodom zlyhania mierového procesu.
NATO potrebuje Turecko, nie Kurdov. ...
Kurdi sú po Asadovej armáde druhou ...
Celá debata | RSS tejto debaty